Deweloper

Deweloper

Deweloper to słowo dość często używane w mediach przy okazji różnych tematów dotyczących budowy czy sprzedaży domów w Polsce. Tak naprawdę niewiele osób jednak wie czym naprawdę taka osoba się zajmuje. Deweloper budowlany to inwestor, który lokuje pieniądze w budowę nieruchomości budowlanych (w szczególności: domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem.

Zwyczaj deweloper kupuje daną nieruchomość, nadzoruje jej pełen przebieg inwestycyjny od fazy początkowej do zakończenia budowy (również rozbudowy lub renowacji), aż po jej sprzedaż bądź wynajem. Deweloper wyłaniania firmy zajmujące się realizacją poszczególnych kroków inwestycji oraz pośredniczy w obrocie nieruchomościami.

Jeśli dom przeznaczony jest „pod klucz”, to również od dewelopera zależy aranżacja wnętrza. Nie zawsze jednak to od dewelopera zależy 100% wygląd domu, w który inwestuje. Musi on bowiem wziąć pod uwagę architekturę i krajobraz terenu, by dobrze wkomponować nowe obiekty budowlane. A jedynie projekt budowli musi być zatwierdzony przez urbanistę. Są sytuacje gdy żeby wynegocjować lepsze warunki (np. większą powierzchnię pod budowę, ewentualność postawienia obiektu we wcześniej zabronionym miejscu, czy pozwolenie na większy obiekt budowlany) deweloperzy zobowiązują się do rewitalizacji najbliższego terenu. Do takiej rewitalizacji zalicza się między innymi zagospodarowanie obszarów zielonych, poprawa jakości, bądź rozbudowa dróg. Dodatkowo w intencji dewelopera jest, by zapewnić klientom 3 zasadnicze pozytywy atrakcyjnego mieszkania, czyli dobrą lokalizację, ładną architekturę i wysoką jakość materiałów budowlanych.

deweloper